Oerlikon Nonwoven, Innovatec GmbH’nin Meltblown Teknolojisi İhtiyacını Karşıladı

Oerlikon Nonwoven, meltblown teknolojisi için makine ve sistem üretimini önemli ölçüde artırmaya karar verdi.

Almanya Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ilk fonlamayı yeni başlatılan “Nonwoven Production” fonlama programının bir parçası olarak Troisdorf’taki Innovatec GmbH şirketine teslim etti. Kuzey Ren-Vestfalyalı şirket, biri Oerlikon Nonwoven’dan olan yeni kurulan iki sübvansiyonlu meltblown hattı ile gelecek yılda 1.500 ton daha nonwoven kumaş üretmeyi planlıyor. İlave hacim ile birlikte 1,5 milyardan fazla koruyucu maskenin üretileceği bildirildi.

Avrupa’nın kendi başına ilan edilen en büyük nonwoven üreticisi olan Innovatec GmbH, meltblown nonwoven kumaşlar için iki yeni üretim hattına iki haneli milyon Euro tutarında yatırım yaptı. Her iki hat da “made in Germany” etiketine sahip ve hatlardan biri Neumünster’deki Oerlikon Nonwoven’dan geliyor. Oerlikon Nonwoven Başkanı Rainer Straub, konu ile ilgili olarak “Bu projeye en başından beri katılmaktan ve meltblown teknolojimizle Innovatec gibi önemli bir nonwoven üreticisine aktif olarak destek olmaktan gurur duyuyoruz”dedi.

Peter Altmaier: “İthalat bağımlılığını etkili bir şekilde azaltma”

Peter Altmaier şirket içi etkinlikte şu sözleri söyledi: “Almanya’daki koruyucu ekipmanların üretim kapasitelerini önemli ölçüde artırmak ve böylece ithalata olan bağımlılığımızı etkili bir şekilde azaltmak istiyoruz. Uzun vadeli hedefimiz, makinelerden filtre keçesine ve koruyucu maskelere kadar tüm değer zincirini kapsıyor. Innovatec GmbH’nin yatırımı bize yılda 4.000 ton nonwoven kumaş ek dokunma hedefimize büyük bir adım daha yaklaştı.” Daha fazla katma değer zincirini teşvik etmek için, Almanya Federal Hükümetin destek programı 1 Haziran 2020’de iki modülle desteklendi. Bunlarla birlikte, yedi milyar sertifikalı koruyucu maske üretimi için tesislerin kurulması ve genişletilmesi yüzde 50’ye varan yatırım hibesi ile desteklenecek.

2021 yılına kadar siparişlerle Oerlikon Nonwoven

Oerlikon Nonwoven, aylar önce meltblown teknolojisi için makine ve sistem üretimini önemli ölçüde artırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa ve tüm dünyadan gelen talepler neticesinde şirketin sipariş alımında çok kısa sürede hoş bir artış gözlemlendi. Rainer Straub, yaptığı açıklamada,”Cazip bir sipariş boru hattı sayesinde zaten 2021’e bakıyoruz. Sipariş alımımız şu anda üst çift haneli milyon Euro aralığında. Teslimat sürelerimizi mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde ayarladık. Innovatec GmbH şirketinde ilk meltblown hattı burada sunmamızı sağlayan şey budur. Diğer teslimatları ve kurulumları global olarak planlanlamaktayız.” Dedi.

Lider meltblown teknolojisi

Koruyucu maskeler için nonwoven üretmek için de kullanılabilen Oerlikon Nonwoven meltblown teknolojisi, piyasada plastik elyaflardan yüksek ayırma filtre ortamları üretmenin teknik olarak en verimli yöntemi olarak kabul ediliyor. Avrupa’da bugüne kadar mevcut olan koruyucu maske kapasitelerinin çoğu Oerlikon Nonwoven ekipmanında üretiliyor.