VDMA ve Walter Reiners Vakfı’ndan, Beş Genç Mühendise Toplam 17 Bin 500 EURO’luk Ödül

VDMA Tekstil Makineleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve genç mühendislerin desteklenmesi için Walter Reiners Vakfı’nın Başkanı Peter D. Dornier, beş genç yeteneğe bu desteği layık gördü.

Alman tekstil makineleri endüstrisinden çok sayıda girişimci ve yönetici, Almanya Aachen’deki Dijital Yetenek Merkezi’nde (DCC) düzenlenen ödül töreninde yer aldı.

Tez kategorisinde ödül sahibi, Dr.- Ing. Benjamin Weise, RWTH Aachen Üniversitesi (ITA) Tekstil Teknolojisi Enstitüsü’nden geliyor. Tekstil yük taşıyıcılarının geliştirilmesi ve üretimi için yeni perspektifler sunan Weise, modifiye edilmiş multifilamanlı ipliklerin üretimi için karmaşık bir üretim sürecini ele almıştır.

Yüksek Lisans Yüksek lisans tezi kategorisinde ödül kazanan Susanne Fischer, hareket sensörlerinin Reutlingen Üniversitesi’nde bir parmak eldivenine entegre edilmesinin zorlu görevini sistematik ve kapsamlı bir şekilde çözdü.

2018 yaratıcılık ödülünü kazananlar ise ITA Aachen’den takım Jan Merlin Abram ve Alon Tal ve Dresden’deki Tekstil Makineleri Enstitüsü ve Yüksek Performanslı Tekstil Malzemeleri Teknolojisi’nden (ITM) Eric Otto. Öğrencilerden Abram ve Tal, hibrid morphing tekstillerinin tasarımı için bir kılavuz geliştirdiler. Klasik işlevlere ek olarak, geleneksel ve özellikle kompozit uygulamalarda, lokal olarak tanımlanmış, işlevsel olarak etkili eklem, burulma, genleşme ve sıkıştırma mekanizmaları, tekstile entegre edilebilir.

Ödül kazanan Otto, dairesel örgü işleminde daha fazla esnekliğe yol açabilen değişken çaplı bir iğne silindirine sahip yuvarlak örgü makinesinin geliştirilmesi üzerine hazırladığı bir konsept çalışması için ödüllendirildi.